Адміністративна та кримінальна відповідальність

30 вересня до Барвінківського професійного аграрного ліцею завітав  начальник відділу правової відповідальності «Барвінківське бюро правової допомоги» Первомайського центру з надання безоплатної вторинної правової  допомоги Пісковський Олександр Михайлович. Який провів правопросвітницьких захід, дана тема є найактуальнішою серед здобувачів освіти, які досягли 14-річного віку.

Хоча темпи дитячої злочинності знижуються та частка тяжких злочинів, які скоюють підлітки зростає. Як стверджують фахівці з психології – психіка українських дітей значно змінилася продовж останніх десяти років: у них відсутнє відчуття страху, нічого не цінують, зневірені. Жорстокість серед дітей значно збільшується, а їхні злочини стають моторошнішими. Є різні причини підліткової злочинності, але найчастіше це неналежний догляд за дітьми.  Крім того, згубний вплив на неповнолітніх справляє телебачення, що пропагує насильство і життя заради власного задоволення.

До осіб віком  16-18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу. Під адміністративною відповідальністю слід розуміти накладення на правопорушників загальнообов’язкових правил, які діють у державному управлінні, адміністративних стягнень, що зумовлюють для цих осіб обтяжливі наслідки матеріального чи морального характеру.

Неповнолітні, які не досягли встановленого в законі віку 16 років  є малолітніми і юридичній відповідальності, у тому числі адміністративній, не підлягають, оскільки визнаються нездатними усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. До того ж адміністративна відповідальність неповнолітнього може настати тільки тоді, коли йому виповнилось 16 років саме до моменту вчинення протиправного діяння, а не до вирішення питання про притягнення його до адміністративної відповідальності.

До неповнолітніх віком 16-18 років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані наступні заходи:

– Зобов’язання публічно або в іншій формі вибачитись перед потерпілим.

– Попередження.- Догана або сувора догана.

– Передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, або під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Кримінальну відповідальність несуть особи, яким до вчинення злочину виповнилось 16 років. Але за деякі злочини кримінальна відповідальність може настати з 14 років.

Особи, які вчинили злочин у віці з 14 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності за такі види злочинів: умисне вбивство, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, умисне знищення або пошкодження майна; пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, вимагання, захоплення заручників, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство,  зґвалтування, грабіж, терористичний акт, крадіжка, розбій, бандитизм, диверсія, посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронної о органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна, насильницьке задоволеннястатевої пристрасті неприродним способом.

Однією із особливостей кримінальної відповідальності неповнолітніх є визначення самого факту скоєння злочину неповнолітньою особою, як обставини, що пом’якшують кримінальну відповідальність. Це означає, що суди, визначаючи вид покарання обов’язково повинні враховувати вік злочинця.

Кримінальне покарання неповнолітніх має декілька особливостей, які виявляються не тільки в обмеженні застосування до неповнолітніх визначених його різновидів, не тільки у формах його проявлення і у строках відбування, але й у обсязі покарання.

Велике значення при призначенні покарання підлітку за скоєний ним злочин є визначення виду покарання:

– штраф;

– громадські роботи;

– виправні роботи;

– арешт;

– позбавлення волі на певний строк.

Також не можуть приговорити до довічного ув’язнення особу, якій на момент скоєння злочину не виповнилося 18 років.

Важливо!

Матеріальні збитки, завдані неповнолітнім правопорушником відшкодовуються за рахунок його батьків. (якщо в самого неповнолітнього немає доходів).

Крім того, законодавством передбачені додаткові права неповнолітніх при проведенні досудового розслідування, а саме — обов’язкова участь адвоката, участь законного представника, а у разі необхідності участь психолога чи педагога тощо.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.